Opowiadania – Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński był artystą niezwykle wszechstronnym. Malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika i fotografia – to jego najbardziej znane pasje twórcze. Jednak mało kto wie, że w latach 60, nie zaprzestając działalności plastycznej, próbował swoich sił także w pisarstwie. Epizod literacki był krótki i intensywny: w niespełna dwa lata powstało 40 opowiadań albo fragmentów, po czym sanocki artysta spakował wszystkie maszynopisy oraz rękopisy, aby już nigdy do nich nie wrócić.

Pół wieku później pojawia się w końcu drukiem pierwszy wybór jego niesamowitych – w każdym znaczeniu tego słowa – tekstów. Oniryzm, pastisze literatury sensacyjnej oraz antyutopijnej, surrealizm, zabawy formą, nawiązanie do estetyki filmu, widowiska telewizyjnego i popkultury, literatura konfesyjna i dygresyjna, humor i makabra – lektura Beksińskiego to pisarska podróż przez liczne znane nurty oraz mody literackie XX wieku. Zapraszamy do niej nie tylko dla fanów Beksińskiego i jego sztuki, ale również amatorów mocnej literatury.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>