Farba znaczy krew – Zenon Kruczyński

Literatura faktu wdarła się do lasu i za sprawą Zenona Kruczyńskiego, spenetrowała dość hermetyczne środowisko myśliwych. Kim zatem są myśliwi? Jak postrzegają siebie i swoje zajęcie? Co się kryje za ich pasją do polowania i zabijania zwierząt?

Okazuje się, że myśliwi to nie tylko pasjonaci i miłośnicy przyrody, którzy lasy, łąki i bagna znają jak własną kieszeń, a o zwyczajach zwierząt wiedzą wszystko. To także świetni gawędziarze, potrafiący opowiadać godzinami o przyrodzie, nie kryjąc zachwytu dla piękna natury. Proceder zabijania zwierząt uzasadniają tradycją i odwiecznym rytuałem. Natomiast przed opinią publiczną usprawiedliwiają się koniecznością utrzymania naturalnej równowagi w przyrodzie i ochroną upraw rolniczych.

Jednak za polowaniem kryje się coś więcej, to obsesja sprawowania kontroli nad światem, poczucie siły i władza. Do tego dochodzą pieniądze, jako że myślistwo to również potężny biznes.

Człowiek, który przez wiele lat uczestniczył w tym procederze, dziś w polowaniach widzi rozłożone na lata samobójstwo. Zrozumiał, że zabijając zwierzęta i niszcząc przyrodę, unicestwiamy także ekosystem, którego jesteśmy częścią.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>