On i One – Felicja Borzyszkowska – Sękowska

Felicja Borzyszkowska – Sękowska – to autorka już blisko trzydziestu książek – jest multiinstrumentalistką w orkiestrze kultury polskiej. Przyciąga Czytelników krytyczną i analityczną, a równocześnie pełną ironii oraz życzliwości wizją naszych czasów. Wybacza „czarnym charakterom” i „farbowanym lisom”, rozgrzesza ich, a także usprawiedliwia. Rozumie ludzi z ich wadami i kompleksami, zróżnicowaniem mentalnym, co świadczy o znajomości życia oraz własnym bogatym doświadczeniu. Jest przy tym osobowością, która nie poddaje się powierzchownym ocenom.

„On i One” to interesująca opowieść o uczuciach i namiętnościach, wielkiej miłości oraz próbie pozostania sobą. W szarym i przaśnym, groteskowym i ćwierćtotalitarnym światku PRL-u oryginalna i barwna osobowość głównej bohaterki zmaga się z tradycyjnymi schematami moralnymi, jak również z zastanymi konwenansami. Smutna i niebezpieczna rzeczywistość ukazana jest z bogactwem szczegółów, a także spraw znanych Autorce z autopsji, z wnikliwej obserwacji.

W powieści występują osoby fikcyjne, jak też znane i mniej znane, niekiedy pod własnymi nazwiskami. Pisarski temperament Autorki zmusza ją niekiedy do uczuciowego, czy wręcz dynamicznego potraktowania zdarzeń i bohaterów, niekiedy osób znanych jej, a często bliskich. Dramatyczne sytuacje, wnikliwość spojrzenia oraz specyficzny styl tej prozy mogą zafascynować Czytelnika wrażliwego i pamiętającego opisywane tu czasy, w których każdy starał się zachować swój autentyczny, choć najmniejszy obszar wolności. Powieść „On i One” jest próbą połączenia klasycznej formy noweli, a zatem literatury pięknej, z realistyczną scenerią i chronologią zdarzeń. Nie każdemu jednak pisarzowi takie połączenia się udają…

Warto przypomnieć, że dr Felicja Borzyszkowska – Sękowska stworzyła Klub Kobiet Twórczych, który swymi spotkaniami oraz imprezami przez lata przyciągał tłumy warszawiaków. Obecnie organizuje Ogólnopolskie Festiwale Fraszek w restauracji „Literatka”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>